2nd Division
Cyprus

2nd Division

Choose a season:
Standings
# Team G W D L G GD PT Form Next
2nd Division
1 AEZ Zakakiou AEZ Zakakiou 1 1 0 0 4:1 3 3 W
AEZ Zakakiou AEZ Zakakiou
12.09.20 4 : 1 WIN
Omonia Aradippou Omonia Aradippou
Kouris Erimis
2 Anagennisi Dherynia Anagennisi Dherynia 1 1 0 0 3:0 3 3 W
Anagennisi Dherynia Anagennisi Dherynia
12.09.20 3 : 0 WIN
Digenis Ypsonas Digenis Ypsonas
Aris Limassol
3 PAEEK PAEEK 1 1 0 0 3:0 3 3 W
PAEEK PAEEK
12.09.20 3 : 0 WIN
Achyronas Liopetriou
EN THOI Lakatamia
4 Akritas Chlorakas Akritas Chlorakas 1 1 0 0 2:0 2 3 W
Akritas Chlorakas Akritas Chlorakas
12.09.20 2 : 0 WIN
PO Xylotympou 2006 PO Xylotympou 2006
Othellos Athienou
5 Omonia Psevda Omonia Psevda 1 1 0 0 3:2 1 3 W
Kouris Erimis
12.09.20 2 : 3 WIN
Omonia Psevda Omonia Psevda
Digenis Ypsonas
6 Aris Limassol Aris Limassol 1 0 1 0 1:1 0 1 D
Onisilos Sotira Onisilos Sotira
11.09.20 1 : 1 DRAW
Aris Limassol Aris Limassol
Anagennisi Dherynia
7 EN THOI Lakatamia EN THOI Lakatamia 1 0 1 0 1:1 0 1 D
ASIL Lysi ASIL Lysi
12.09.20 1 : 1 DRAW
EN THOI Lakatamia EN THOI Lakatamia
PAEEK
8 Othellos Athienou Othellos Athienou 1 0 1 0 1:1 0 1 D
Ayia Napa Ayia Napa
12.09.20 1 : 1 DRAW
Othellos Athienou Othellos Athienou
Akritas Chlorakas
9 ASIL Lysi ASIL Lysi 1 0 1 0 1:1 0 1 D
ASIL Lysi ASIL Lysi
12.09.20 1 : 1 DRAW
EN THOI Lakatamia EN THOI Lakatamia
Alki Oroklinis
10 Ayia Napa Ayia Napa 1 0 1 0 1:1 0 1 D
Ayia Napa Ayia Napa
12.09.20 1 : 1 DRAW
Othellos Athienou Othellos Athienou
Achyronas Liopetriou
11 Onisilos Sotira Onisilos Sotira 1 0 1 0 1:1 0 1 D
Onisilos Sotira Onisilos Sotira
11.09.20 1 : 1 DRAW
Aris Limassol Aris Limassol
PO Xylotympou 2006
12 Alki Oroklinis Alki Oroklinis 1 0 1 0 0:0 0 1 D
Digenis Akritas Morphou Digenis Akritas Morphou
12.09.20 0 : 0 DRAW
Alki Oroklinis Alki Oroklinis
ASIL Lysi
13 Digenis Akritas Morphou Digenis Akritas Morphou 1 0 1 0 0:0 0 1 D
Digenis Akritas Morphou Digenis Akritas Morphou
12.09.20 0 : 0 DRAW
Alki Oroklinis Alki Oroklinis
Omonia Aradippou
14 Kouris Erimis Kouris Erimis 1 0 0 1 2:3 -1 0 L
Kouris Erimis
12.09.20 2 : 3 LOSS
Omonia Psevda Omonia Psevda
AEZ Zakakiou
15 PO Xylotympou 2006 PO Xylotympou 2006 1 0 0 1 0:2 -2 0 L
Akritas Chlorakas Akritas Chlorakas
12.09.20 2 : 0 LOSS
PO Xylotympou 2006 PO Xylotympou 2006
Onisilos Sotira
16 Omonia Aradippou Omonia Aradippou 1 0 0 1 1:4 -3 0 L
AEZ Zakakiou AEZ Zakakiou
12.09.20 4 : 1 LOSS
Omonia Aradippou Omonia Aradippou
Digenis Akritas Morphou
17 Achyronas Liopetriou Achyronas Liopetriou 1 0 0 1 0:3 -3 0 L
PAEEK PAEEK
12.09.20 3 : 0 LOSS
Achyronas Liopetriou
Ayia Napa
18 Digenis Ypsonas Digenis Ypsonas 1 0 0 1 0:3 -3 0 L
Anagennisi Dherynia Anagennisi Dherynia
12.09.20 3 : 0 LOSS
Digenis Ypsonas Digenis Ypsonas
Omonia Psevda
Promotion
Relegation
Show more

Show more

2nd Division tournament held by Cyprus. Championship participants: 18 football clubs. At the moment teams closest to medals in championship are as follows:
AEZ Zakakiou - 3 points, 1 won matches, 0 losses, 0 draws.
Anagennisi Dherynia - 3 points, 1 won matches, 0 lost matches, 0 draws.
PAEEK - 3 points, 1 won matches, 0 lost matches, 0 draws.

On 777score.in source you can find football schedule and 2nd Division (Cyprus) live matches.

Schedule of the most interesting football clubs - 2nd Division (Cyprus):
Aris Limassol - Anagennisi Dherynia (18.09.2020 12:00)
Omonia Aradippou - Digenis Akritas Morphou (19.09.2020 09:30)
EN THOI Lakatamia - PAEEK (19.09.2020 09:30)

Follow 2nd Division (Cyprus) live standings, discover match results, team statistics in real time and watch football online at 777score.in.