Torneo Federal A
Argentina

Torneo Federal A

Choose a season:
Standings
# Team G W D L G GD PT Form Next
A
1 Club Atletico Guemes Club Atletico Guemes 21 10 8 3 28:16 12 38 W
Club Atletico Guemes Club Atletico Guemes
15.02.20 2 : 0 WIN
Defensores Belgrano Villa Ramallo Defensores Belgrano Villa Ramallo
D
Central Norte Central Norte
21.02.20 0 : 0 DRAW
Club Atletico Guemes Club Atletico Guemes
W
Club Atletico Guemes Club Atletico Guemes
02.03.20 3 : 0 WIN
Juventud Unida de Gualeguaychu Juventud Unida de Gualeguaychu
L
Club Atletico Sarmiento Resistencia Club Atletico Sarmiento Resistencia
07.03.20 2 : 0 LOSS
Club Atletico Guemes Club Atletico Guemes
W
Club Atletico Guemes Club Atletico Guemes
13.03.20 1 : 0 WIN
San Martin De Formosa San Martin De Formosa
2 Chaco For Ever Chaco For Ever 19 10 4 5 24:15 9 34 W
Chaco For Ever Chaco For Ever
16.02.20 3 : 2 WIN
Crucero del Norte Crucero del Norte
L
CA Union de Sunchales CA Union de Sunchales
23.02.20 2 : 0 LOSS
Chaco For Ever Chaco For Ever
W
Chaco For Ever Chaco For Ever
01.03.20 2 : 0 WIN
Sportivo Belgrano Sportivo Belgrano
D
Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay
07.03.20 0 : 0 DRAW
Chaco For Ever Chaco For Ever
D
Chaco For Ever Chaco For Ever
15.03.20 0 : 0 DRAW
Defensores Belgrano Villa Ramallo Defensores Belgrano Villa Ramallo
3 Club Atletico Sarmiento Resistencia Club Atletico Sarmiento Resistencia 20 8 9 3 19:14 5 33 W
Juventud Unida de Gualeguaychu Juventud Unida de Gualeguaychu
09.02.20 0 : 1 WIN
Club Atletico Sarmiento Resistencia Club Atletico Sarmiento Resistencia
W
Club Atletico Sarmiento Resistencia Club Atletico Sarmiento Resistencia
23.02.20 1 : 0 WIN
San Martin De Formosa San Martin De Formosa
L
Sportivo Las Parejas Sportivo Las Parejas
01.03.20 3 : 1 LOSS
Club Atletico Sarmiento Resistencia Club Atletico Sarmiento Resistencia
W
Club Atletico Sarmiento Resistencia Club Atletico Sarmiento Resistencia
07.03.20 2 : 0 WIN
Club Atletico Guemes Club Atletico Guemes
D
Club Defensores de Pronunciamiento Club Defensores de Pronunciamiento
14.03.20 0 : 0 DRAW
Club Atletico Sarmiento Resistencia Club Atletico Sarmiento Resistencia
4 Sportivo Las Parejas Sportivo Las Parejas 20 7 9 4 23:13 10 30 D
Defensores Belgrano Villa Ramallo Defensores Belgrano Villa Ramallo
10.02.20 1 : 1 DRAW
Sportivo Las Parejas Sportivo Las Parejas
W
Sportivo Las Parejas Sportivo Las Parejas
15.02.20 3 : 0 WIN
Central Norte Central Norte
L
Juventud Unida de Gualeguaychu Juventud Unida de Gualeguaychu
23.02.20 1 : 0 LOSS
Sportivo Las Parejas Sportivo Las Parejas
W
Sportivo Las Parejas Sportivo Las Parejas
01.03.20 3 : 1 WIN
Club Atletico Sarmiento Resistencia Club Atletico Sarmiento Resistencia
W
San Martin De Formosa San Martin De Formosa
07.03.20 0 : 2 WIN
Sportivo Las Parejas Sportivo Las Parejas
5 Central Norte Central Norte 20 7 7 6 23:19 4 28 L
Sportivo Las Parejas Sportivo Las Parejas
15.02.20 3 : 0 LOSS
Central Norte Central Norte
D
Central Norte Central Norte
21.02.20 0 : 0 DRAW
Club Atletico Guemes Club Atletico Guemes
W
Club Defensores de Pronunciamiento Club Defensores de Pronunciamiento
29.02.20 1 : 4 WIN
Central Norte Central Norte
W
Central Norte Central Norte
06.03.20 1 : 0 WIN
Douglas Haig Douglas Haig
D
Boca Unidos Boca Unidos
15.03.20 1 : 1 DRAW
Central Norte Central Norte
6 Club Defensores de Pronunciamiento Club Defensores de Pronunciamiento 21 7 7 7 20:24 -4 28 W
Club Defensores de Pronunciamiento Club Defensores de Pronunciamiento
16.02.20 1 : 0 WIN
Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay
W
Defensores Belgrano Villa Ramallo Defensores Belgrano Villa Ramallo
23.02.20 0 : 1 WIN
Club Defensores de Pronunciamiento Club Defensores de Pronunciamiento
L
Club Defensores de Pronunciamiento Club Defensores de Pronunciamiento
29.02.20 1 : 4 LOSS
Central Norte Central Norte
L
Juventud Unida de Gualeguaychu Juventud Unida de Gualeguaychu
08.03.20 1 : 0 LOSS
Club Defensores de Pronunciamiento Club Defensores de Pronunciamiento
D
Club Defensores de Pronunciamiento Club Defensores de Pronunciamiento
14.03.20 0 : 0 DRAW
Club Atletico Sarmiento Resistencia Club Atletico Sarmiento Resistencia
7 Douglas Haig Douglas Haig 21 7 7 7 22:27 -5 28 W
Douglas Haig Douglas Haig
16.02.20 2 : 1 WIN
Sportivo Belgrano Sportivo Belgrano
D
Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay
23.02.20 0 : 0 DRAW
Douglas Haig Douglas Haig
L
Douglas Haig Douglas Haig
29.02.20 2 : 5 LOSS
Defensores Belgrano Villa Ramallo Defensores Belgrano Villa Ramallo
L
Central Norte Central Norte
06.03.20 1 : 0 LOSS
Douglas Haig Douglas Haig
D
Douglas Haig Douglas Haig
16.03.20 1 : 1 DRAW
Juventud Unida de Gualeguaychu Juventud Unida de Gualeguaychu
8 Defensores Belgrano Villa Ramallo Defensores Belgrano Villa Ramallo 20 6 8 6 18:16 2 26 L
Club Atletico Guemes Club Atletico Guemes
15.02.20 2 : 0 LOSS
Defensores Belgrano Villa Ramallo Defensores Belgrano Villa Ramallo
L
Defensores Belgrano Villa Ramallo Defensores Belgrano Villa Ramallo
23.02.20 0 : 1 LOSS
Club Defensores de Pronunciamiento Club Defensores de Pronunciamiento
W
Douglas Haig Douglas Haig
29.02.20 2 : 5 WIN
Defensores Belgrano Villa Ramallo Defensores Belgrano Villa Ramallo
W
Defensores Belgrano Villa Ramallo Defensores Belgrano Villa Ramallo
08.03.20 1 : 0 WIN
Boca Unidos Boca Unidos
D
Chaco For Ever Chaco For Ever
15.03.20 0 : 0 DRAW
Defensores Belgrano Villa Ramallo Defensores Belgrano Villa Ramallo
9 CA Union de Sunchales CA Union de Sunchales 19 5 10 4 23:18 5 25 D
CA Union de Sunchales CA Union de Sunchales
09.02.20 1 : 1 DRAW
Douglas Haig Douglas Haig
W
Boca Unidos Boca Unidos
16.02.20 1 : 2 WIN
CA Union de Sunchales CA Union de Sunchales
W
CA Union de Sunchales CA Union de Sunchales
23.02.20 2 : 0 WIN
Chaco For Ever Chaco For Ever
D
Crucero del Norte Crucero del Norte
01.03.20 0 : 0 DRAW
CA Union de Sunchales CA Union de Sunchales
D
CA Union de Sunchales CA Union de Sunchales
15.03.20 1 : 1 DRAW
Sportivo Belgrano Sportivo Belgrano
10 Crucero del Norte Crucero del Norte 19 6 7 6 19:20 -1 25 W
Crucero del Norte Crucero del Norte
09.02.20 1 : 0 WIN
Boca Unidos Boca Unidos
L
Chaco For Ever Chaco For Ever
16.02.20 3 : 2 LOSS
Crucero del Norte Crucero del Norte
D
Crucero del Norte Crucero del Norte
01.03.20 0 : 0 DRAW
CA Union de Sunchales CA Union de Sunchales
W
Sportivo Belgrano Sportivo Belgrano
08.03.20 0 : 1 WIN
Crucero del Norte Crucero del Norte
W
Crucero del Norte Crucero del Norte
15.03.20 2 : 1 WIN
Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay
11 Juventud Unida de Gualeguaychu Juventud Unida de Gualeguaychu 20 5 7 8 16:21 -5 22 L
San Martin De Formosa San Martin De Formosa
15.02.20 2 : 1 LOSS
Juventud Unida de Gualeguaychu Juventud Unida de Gualeguaychu
W
Juventud Unida de Gualeguaychu Juventud Unida de Gualeguaychu
23.02.20 1 : 0 WIN
Sportivo Las Parejas Sportivo Las Parejas
L
Club Atletico Guemes Club Atletico Guemes
02.03.20 3 : 0 LOSS
Juventud Unida de Gualeguaychu Juventud Unida de Gualeguaychu
W
Juventud Unida de Gualeguaychu Juventud Unida de Gualeguaychu
08.03.20 1 : 0 WIN
Club Defensores de Pronunciamiento Club Defensores de Pronunciamiento
D
Douglas Haig Douglas Haig
16.03.20 1 : 1 DRAW
Juventud Unida de Gualeguaychu Juventud Unida de Gualeguaychu
12 San Martin De Formosa San Martin De Formosa 20 6 2 12 19:30 -11 20 L
Central Norte Central Norte
09.02.20 4 : 0 LOSS
San Martin De Formosa San Martin De Formosa
W
San Martin De Formosa San Martin De Formosa
15.02.20 2 : 1 WIN
Juventud Unida de Gualeguaychu Juventud Unida de Gualeguaychu
L
Club Atletico Sarmiento Resistencia Club Atletico Sarmiento Resistencia
23.02.20 1 : 0 LOSS
San Martin De Formosa San Martin De Formosa
L
San Martin De Formosa San Martin De Formosa
07.03.20 0 : 2 LOSS
Sportivo Las Parejas Sportivo Las Parejas
L
Club Atletico Guemes Club Atletico Guemes
13.03.20 1 : 0 LOSS
San Martin De Formosa San Martin De Formosa
13 Sportivo Belgrano Sportivo Belgrano 20 4 7 9 18:25 -7 19 L
Douglas Haig Douglas Haig
16.02.20 2 : 1 LOSS
Sportivo Belgrano Sportivo Belgrano
D
Sportivo Belgrano Sportivo Belgrano
21.02.20 2 : 2 DRAW
Boca Unidos Boca Unidos
L
Chaco For Ever Chaco For Ever
01.03.20 2 : 0 LOSS
Sportivo Belgrano Sportivo Belgrano
L
Sportivo Belgrano Sportivo Belgrano
08.03.20 0 : 1 LOSS
Crucero del Norte Crucero del Norte
D
CA Union de Sunchales CA Union de Sunchales
15.03.20 1 : 1 DRAW
Sportivo Belgrano Sportivo Belgrano
14 Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay 20 3 6 11 11:25 -14 15 L
Club Defensores de Pronunciamiento Club Defensores de Pronunciamiento
16.02.20 1 : 0 LOSS
Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay
D
Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay
23.02.20 0 : 0 DRAW
Douglas Haig Douglas Haig
W
Boca Unidos Boca Unidos
01.03.20 1 : 4 WIN
Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay
D
Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay
07.03.20 0 : 0 DRAW
Chaco For Ever Chaco For Ever
L
Crucero del Norte Crucero del Norte
15.03.20 2 : 1 LOSS
Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay
Qualifying round
Relegation
# Team G W D L G GD PT Form Next
B
1 Club Atletico Huracán Las Heras Club Atletico Huracán Las Heras 21 8 10 3 17:14 3 34 D
Club Atletico Huracán Las Heras Club Atletico Huracán Las Heras
16.02.20 0 : 0 DRAW
Club Villa Mitre Club Villa Mitre
D
Deportivo Maipu Deportivo Maipu
23.02.20 0 : 0 DRAW
Club Atletico Huracán Las Heras Club Atletico Huracán Las Heras
D
Club Atletico Huracán Las Heras Club Atletico Huracán Las Heras
01.03.20 0 : 0 DRAW
Club Cipolletti Club Cipolletti
D
General Pico General Pico
08.03.20 1 : 1 DRAW
Club Atletico Huracán Las Heras Club Atletico Huracán Las Heras
D
Club Atletico Huracán Las Heras Club Atletico Huracán Las Heras
15.03.20 0 : 0 DRAW
Club Sportivo Penarol Club Sportivo Penarol
2 Club Villa Mitre Club Villa Mitre 20 8 9 3 16:8 8 33 D
Club Atletico Huracán Las Heras Club Atletico Huracán Las Heras
16.02.20 0 : 0 DRAW
Club Villa Mitre Club Villa Mitre
D
Club Villa Mitre Club Villa Mitre
24.02.20 0 : 0 DRAW
Sansinena Sansinena
W
Sol de Mayo Sol de Mayo
01.03.20 1 : 3 WIN
Club Villa Mitre Club Villa Mitre
W
Club Villa Mitre Club Villa Mitre
07.03.20 2 : 0 WIN
Sportivo Desamparados Sportivo Desamparados
D
Juventud Unida Universitario Juventud Unida Universitario
13.03.20 0 : 0 DRAW
Club Villa Mitre Club Villa Mitre
3 Deportivo Maipu Deportivo Maipu 20 9 6 5 20:19 1 33 L
Club Olimpo Club Olimpo
16.02.20 3 : 0 LOSS
Deportivo Maipu Deportivo Maipu
D
Deportivo Maipu Deportivo Maipu
23.02.20 0 : 0 DRAW
Club Atletico Huracán Las Heras Club Atletico Huracán Las Heras
D
Sansinena Sansinena
01.03.20 1 : 1 DRAW
Deportivo Maipu Deportivo Maipu
W
Deportivo Maipu Deportivo Maipu
08.03.20 3 : 0 WIN
Sol de Mayo Sol de Mayo
D
Sportivo Desamparados Sportivo Desamparados
15.03.20 1 : 1 DRAW
Deportivo Maipu Deportivo Maipu
4 Deportivo Madryn Deportivo Madryn 20 8 5 7 24:14 10 29 W
Deportivo Maipu Deportivo Maipu
09.02.20 1 : 4 WIN
Deportivo Madryn Deportivo Madryn
W
Deportivo Madryn Deportivo Madryn
16.02.20 2 : 1 WIN
Club Cipolletti Club Cipolletti
L
General Pico General Pico
22.02.20 2 : 1 LOSS
Deportivo Madryn Deportivo Madryn
W
Deportivo Madryn Deportivo Madryn
29.02.20 1 : 0 WIN
Club Sportivo Penarol Club Sportivo Penarol
L
Club Sportivo Estudiantes De San Luis Club Sportivo Estudiantes De San Luis
06.03.20 1 : 0 LOSS
Deportivo Madryn Deportivo Madryn
5 Juventud Unida Universitario Juventud Unida Universitario 19 7 7 5 18:13 5 28 W
Juventud Unida Universitario Juventud Unida Universitario
09.02.20 1 : 0 WIN
Sol de Mayo Sol de Mayo
W
Sportivo Desamparados Sportivo Desamparados
16.02.20 0 : 1 WIN
Juventud Unida Universitario Juventud Unida Universitario
W
Juventud Unida Universitario Juventud Unida Universitario
01.03.20 1 : 0 WIN
Circulo Deportivo Circulo Deportivo
W
Atletico Camioneros Atletico Camioneros
07.03.20 0 : 1 WIN
Juventud Unida Universitario Juventud Unida Universitario
D
Juventud Unida Universitario Juventud Unida Universitario
13.03.20 0 : 0 DRAW
Club Villa Mitre Club Villa Mitre
6 General Pico General Pico 20 6 10 4 19:19 1 28 D
Club Sportivo Estudiantes De San Luis Club Sportivo Estudiantes De San Luis
14.02.20 2 : 2 DRAW
General Pico General Pico
W
General Pico General Pico
22.02.20 2 : 1 WIN
Deportivo Madryn Deportivo Madryn
L
Club Olimpo Club Olimpo
01.03.20 2 : 1 LOSS
General Pico General Pico
D
General Pico General Pico
08.03.20 1 : 1 DRAW
Club Atletico Huracán Las Heras Club Atletico Huracán Las Heras
D
Sansinena Sansinena
15.03.20 1 : 1 DRAW
General Pico General Pico
7 Sansinena Sansinena 21 7 7 7 17:20 -3 28 D
Sansinena Sansinena
16.02.20 1 : 1 DRAW
Atletico Camioneros Atletico Camioneros
D
Club Villa Mitre Club Villa Mitre
24.02.20 0 : 0 DRAW
Sansinena Sansinena
D
Sansinena Sansinena
01.03.20 1 : 1 DRAW
Deportivo Maipu Deportivo Maipu
W
Club Cipolletti Club Cipolletti
09.03.20 2 : 3 WIN
Sansinena Sansinena
D
Sansinena Sansinena
15.03.20 1 : 1 DRAW
General Pico General Pico
8 Club Olimpo Club Olimpo 21 8 3 10 23:21 2 27 W
Club Olimpo Club Olimpo
16.02.20 3 : 0 WIN
Deportivo Maipu Deportivo Maipu
W
Club Cipolletti Club Cipolletti
23.02.20 0 : 5 WIN
Club Olimpo Club Olimpo
W
Club Olimpo Club Olimpo
01.03.20 2 : 1 WIN
General Pico General Pico
L
Club Sportivo Penarol Club Sportivo Penarol
08.03.20 3 : 0 LOSS
Club Olimpo Club Olimpo
W
Club Olimpo Club Olimpo
15.03.20 2 : 0 WIN
Club Sportivo Estudiantes De San Luis Club Sportivo Estudiantes De San Luis
9 Club Sportivo Estudiantes De San Luis Club Sportivo Estudiantes De San Luis 20 7 4 9 19:22 -3 25 L
Club Cipolletti Club Cipolletti
09.02.20 2 : 1 LOSS
Club Sportivo Estudiantes De San Luis Club Sportivo Estudiantes De San Luis
D
Club Sportivo Estudiantes De San Luis Club Sportivo Estudiantes De San Luis
14.02.20 2 : 2 DRAW
General Pico General Pico
W
Club Sportivo Penarol Club Sportivo Penarol
24.02.20 1 : 3 WIN
Club Sportivo Estudiantes De San Luis Club Sportivo Estudiantes De San Luis
W
Club Sportivo Estudiantes De San Luis Club Sportivo Estudiantes De San Luis
06.03.20 1 : 0 WIN
Deportivo Madryn Deportivo Madryn
L
Club Olimpo Club Olimpo
15.03.20 2 : 0 LOSS
Club Sportivo Estudiantes De San Luis Club Sportivo Estudiantes De San Luis
10 Circulo Deportivo Circulo Deportivo 19 5 8 6 19:19 -2 23 L
Circulo Deportivo Circulo Deportivo
09.02.20 0 : 1 LOSS
Sansinena Sansinena
D
Sol de Mayo Sol de Mayo
16.02.20 1 : 1 DRAW
Circulo Deportivo Circulo Deportivo
D
Circulo Deportivo Circulo Deportivo
24.02.20 2 : 2 DRAW
Sportivo Desamparados Sportivo Desamparados
L
Juventud Unida Universitario Juventud Unida Universitario
01.03.20 1 : 0 LOSS
Circulo Deportivo Circulo Deportivo
W
Circulo Deportivo Circulo Deportivo
13.03.20 2 : 0 WIN
Atletico Camioneros Atletico Camioneros
11 Atletico Camioneros Atletico Camioneros 20 4 9 7 13:17 -4 21 D
Sansinena Sansinena
16.02.20 1 : 1 DRAW
Atletico Camioneros Atletico Camioneros
W
Atletico Camioneros Atletico Camioneros
23.02.20 3 : 2 WIN
Sol de Mayo Sol de Mayo
L
Sportivo Desamparados Sportivo Desamparados
01.03.20 2 : 1 LOSS
Atletico Camioneros Atletico Camioneros
L
Atletico Camioneros Atletico Camioneros
07.03.20 0 : 1 LOSS
Juventud Unida Universitario Juventud Unida Universitario
L
Circulo Deportivo Circulo Deportivo
13.03.20 2 : 0 LOSS
Atletico Camioneros Atletico Camioneros
12 Club Cipolletti Club Cipolletti 20 4 9 7 22:30 -8 21 L
Deportivo Madryn Deportivo Madryn
16.02.20 2 : 1 LOSS
Club Cipolletti Club Cipolletti
L
Club Cipolletti Club Cipolletti
23.02.20 0 : 5 LOSS
Club Olimpo Club Olimpo
D
Club Atletico Huracán Las Heras Club Atletico Huracán Las Heras
01.03.20 0 : 0 DRAW
Club Cipolletti Club Cipolletti
L
Club Cipolletti Club Cipolletti
09.03.20 2 : 3 LOSS
Sansinena Sansinena
D
Sol de Mayo Sol de Mayo
15.03.20 1 : 1 DRAW
Club Cipolletti Club Cipolletti
13 Sportivo Desamparados Sportivo Desamparados 19 4 8 7 14:20 -6 20 L
Sportivo Desamparados Sportivo Desamparados
16.02.20 0 : 1 LOSS
Juventud Unida Universitario Juventud Unida Universitario
D
Circulo Deportivo Circulo Deportivo
24.02.20 2 : 2 DRAW
Sportivo Desamparados Sportivo Desamparados
W
Sportivo Desamparados Sportivo Desamparados
01.03.20 2 : 1 WIN
Atletico Camioneros Atletico Camioneros
L
Club Villa Mitre Club Villa Mitre
07.03.20 2 : 0 LOSS
Sportivo Desamparados Sportivo Desamparados
D
Sportivo Desamparados Sportivo Desamparados
15.03.20 1 : 1 DRAW
Deportivo Maipu Deportivo Maipu
14 Club Sportivo Penarol Club Sportivo Penarol 20 4 7 9 15:20 -5 19 L
General Pico General Pico
07.02.20 1 : 0 LOSS
Club Sportivo Penarol Club Sportivo Penarol
L
Club Sportivo Penarol Club Sportivo Penarol
24.02.20 1 : 3 LOSS
Club Sportivo Estudiantes De San Luis Club Sportivo Estudiantes De San Luis
L
Deportivo Madryn Deportivo Madryn
29.02.20 1 : 0 LOSS
Club Sportivo Penarol Club Sportivo Penarol
W
Club Sportivo Penarol Club Sportivo Penarol
08.03.20 3 : 0 WIN
Club Olimpo Club Olimpo
D
Club Atletico Huracán Las Heras Club Atletico Huracán Las Heras
15.03.20 0 : 0 DRAW
Club Sportivo Penarol Club Sportivo Penarol
Qualifying round
Relegation
Show more

Torneo Federal A championship held by Argentina.

On 777score.in source you can find football schedule and Torneo Federal A (Argentina) live matches.

Follow Torneo Federal A (Argentina) live standings, discover match results, team statistics in real time and watch football online at 777score.in.